Недоверието към една институция обикновено е породено от редица фактори, водещи след себе си негативни последствия и разочарования от съответната институция. Предлагаме ви нашите причини за недоветие към БАБХ, подредени хронологично:
2015г. – Историята с бруцелозата в кучешките приюти по време на и.д. Пламен Моллов
„По повод тиражираната в медиите информация за открити случаи на бруцелоза в приютите за безстопанствени животни в страната, държим да отбележим, че в България няма акредитирана лаборатория за изпитване на бруцелоза при кучетата.
До нас достигна информация, че от БАБХ е издадена заповед за евтаназиране на кучета с положителни проби в общински изолатори. Държим да отбележим, че не може на резултати от неакредитирана частна лаборатория в Сливен да се базира заповед за евтаназия,.нито каквото и да е друга заповед, защото резултатите представени от тази лаборатория са единствено ориентировъчно-диагностичнии и нямат официална стойност.
Настоявамe пробите от животните, дали положителните резултати да бъдат изпратени незабавно от БАБХ за изследване в референтна акредитирана чуждестранна лаборатория в ЕС , преди да бъдат евтаназирани животни.Като пробите за целта трябва да бъдат взети спрямо инструкциите на съответната лаборатория.”
Пост със снимка от Агенция по акредитация.
Албум с документи по случая с бруцелозата с акцент как БАБХ манипулира хората чрез лъжливи твърдения в прессъобщения и иска евтаназия. Тук ще отбележим също, че кучетата се заразяват с бруцелоза по полов път, а животните в приютите следва да са кастрирани.
И.д. на БАБХ Пламен Моллов, благодарение на разследване на журналиста Валя Ахчиева, бе уличен в злоупотреби, свързани с точно с лаборатория за изследване на бруцелоза и принуден да напусне!
2017 – Убийствата на 4 здрави коня и 2 кучета, поради това, че нямали редовни документи за превоз от осиновителите им, което предизвика протести.
2018 – отговор от и.д. на БАБХ Дамян Илиев в отговор на питане от Европейския парламент, свързано с наша петиция за нехуманно отношение в общински приюти и липса на контрол от страна на БАБХ. Всичко са си свършили, организациите за защита на животните са им виновни. Освен това са видни нагласите за евтаназия на принципа „Няма животно, няма проблем”. Отговорът може да видите тук
и една определена част от него, с наш коментар тук.
За случая с кравата, преминала границата, на която й се размина евтаназията благодарение на натиск от страна на международна организация за защита на животните може да прочетете тук.
2018 – лъжи за птичи грип и унищожаване на птици от защитени видове, въпреки съдебно решение – тук.
2018 и 2019 – предишната чума по ДПЖ – лъжите, отново – липсата на акредитирана лаборатория. Хиляди животни бяха унищожени, без реално да има доказана чума, както постанови и ВАС по делото на Ани от Болярово. БАБХ не знае щама. Информаци за случая може да прочетете тук.
Спасяването на бизнеси:
2020 – далавери при чумата по свинете.
2021 г. – убитите питбули. Веществени доказателства в Пловдив – в нарушение с изискванията. Прокуратурата установи нарушенията, но имаше давност.
Предпоследен случай: кравите, умиращи в камион между границите, които при желание от страна на БАБХ можеха да бъдат спасени, т.к. изобщо не бяха минавали през границата и влизали в Турция – случаят може да видите тук.
И пречките пред обществения контрол, на който имаме право по закон.
Вчера адвокат огласи, че в Закона за ветеринарномедицинската дейност е записано, че заповедите на и.д. на БАБХ за избиване на животни, дори при недоказано категорично заболяване, не подлежат на съдебен контрол. Което е доста притеснително, защото дава огромна възможност за злоупотреби и прикриване на доказателства.
Не знам дали ви прави впечетление – във всеки случай, в който се говори за масово избиване на животни (с изключение на чумата по свинете) имаме лаборатория, която няма нужната акредитация. Имаме и един набор от лица, които обикалят студията на телевизиите, за да обясняват, колко опасно и заразно е съответното заболяване и как Европа ще ни накаже, ако не избием животните. Част от тези лица дори са разследвани от OLAF. А обикновено се оказва, след намесата на акредитирана лаборатория или осветляване от страна на будни журналисти, че заболяване обективно доказано няма.
За безумните отговори по сигнали; за нежеланието да контролират развъждането и търговията с кучета; за делата, които сме спечелили срещу БАБХ по Закона за достъп до обществена информация (защото често не желаят да предоставят такава); за липсата на контрол относно отглеждане на домашни любимци и условия в приюти – изобщо няма да отваряме темата. Само ще спомена, че БАБХ са предложили изменения в наредбата за приютите със странни аргументи – защото не могат да контролират и т.н.
Който се интересува от конкретни случаи, надлежно подкрепени с документи – нека посети страницата на На Ти с Природата във Фейсбук, да напише „БАБХ” в търсачката и да чете.
А всеки от четящите може да прецени кой действително руши доверието. Не само в българските, а и в европейските институции.